• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/Hidrodos?ref=hl
  • Gaz Klorlama Sistemleri
  • Proje & Ekipman & Montaj
  • Kimyasal Dozaj Sistemleri
  • İmalat & Montaj & Devreye Alma

Sogutma Kulelerinde Ozon

Soğutma kulelerinde karşılaşılan bazı problemler mikroorganizma büyümesi, tortu oluşumu ve korozyondur.

Soğutma suyu bakterilerin büyümesi için yeterli sıcaklığa sahiptir ve güneş ışığı varlığında alg büyümesi de görülür. Kontrol edilmezse alg transfer borularında tıkanmaya ve tesisin kapatılmasına neden olabilir.

Biyositler bu mikroorganizmaların büyümesini kontrol etmek için kullanılırlar. Soğutma işlemi sırasında suyun buharlaşması ile yaşanan kayıp make-up suyu eklenmesi ihtiyacını doğurur. Sudaki çözünmüş katıların miktarı artar. Buharlaşma ile bu maddeler sudan uzaklaştırılamaz. Çözünmüş katıların konsantrasyonundaki artış nedeni ile suyun bir kısmı tahliye edilir (blow-down). Çözünmüş katılardaki artış tortu oluşumunda da artışa neden olur.  Isı eşanjörlerinin yüzeyi tortu ile kaplandığında ısı transferi verimi düşer. Aynı zamanda yüksek oranda korozyon görülür. Tortu oluşması bakteriyolojik bir tabaka da oluşmasına neden olur. Metal yüzeyler üzerinde oluşan bu tabakaya biyofilm denilir. Tesislerde Tortu inhibe edici ve korozyon önleyici maddeler ile birlikte biyositler kullanılarak bu etkilerin azaltılmasına çalışılır.  

Ozon, güçlü bir oksidan ve dezenfektan olduğundan biyosit olarak mikroorganizmaların, alglerin soğutma suyundan giderilmesinde kullanılır.  Ozon ısı eşanjörlerinin yüzeyinde biriken biyofilm tabakasını yok eder. Bu sayede tortu oluşumu ve korozyon oranı da azalır. Ozon kullanımı ile tortu ve korozyon önleyicilerin kullanımı azalır ve blow-down suyunun kalitesinde artış sağlanır.

Bu ekilerinden ötürü soğutma kulelerinde biyolojik büyümeyi ve mtal parçaların korozyonunu engellemek için ozon ile arıtım tercih edilmeye başlamıştır. Ozon sisteminin ilk yatırım maliyeti ve elektrik tüketiminden doğan işletme maliyeti ile soğutma suyu kimyasalları, hasarların tespiti, depolama masrafları, işletme personeli masrafları, blow-down suyunun arıtılmasına dair maliyetler karşılatırıldığında ozon tesisinin soğutma suyu kapasitesi ve su çevrimine bağlı olarak kendini 2-4 yılda amorte ettiği hesaplanmıştır. Ek olarak çevreye dost bir soğutma suyu arıtımı gerçekleştirilmiş olur.